Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

Diecezji Legnickiej

Swiatowe_S_Rodzin

 

Zapraszamy do zapoznania się z Katechezami przygotowaczymi do VIII Światowego Spotkania Rodzin

 

 

 

instraukcja przygotowania do małżeństwa

Naturalne metody rozpoznawania płodności


  Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia naturalne planowanie rodziny to takie metody planowania i unikania ciąży, które polegają na obserwacji objawów i oznak świadczących o fazie płodności lub niepłodności w cyklu miesiączkowym, bez podejmowania współżycia w okresie płodnym. Stosowane różne rodzaje metod nazywane są metodami rozpoznawania płodności. W 1987 r WHO wydała zalecenia promujące npr, które w dosłownym tłumaczeniu oznaczają „metody uświadamiania (w Polsce rozpoznawania) płodności".


  Naturalne planowanie rodziny to styl życia wynikający z umiejętności rozpoznania wspólnej płodności małżonków i umiejętności życia z nią w zgodzie.


  Metody te polegają na wykorzystywaniu umiejętności prowadzenia przez kobietę samoobserwacji cyklu miesiączkowego (objawów obiektywnych i subiektywnych towarzyszących fazie płodności i fazom niepłodności) w celu świadomego dostosowania czasu współżycia małżeńskiego do zadań odpowiedzialnego rodzicielstwa (zarówno w przypadku dążenia do poczęcia dziecka, jak i unikania poczęcia w danym czasie). Naturalne planowanie rodziny wykorzystuje fakt okresowego pojawiania się płodności u kobiety, ponieważ zdrowy dojrzały mężczyzna jest zawsze płodny. Metody rozpoznawania płodności polegają na obserwacji objawów wynikających ze zmieniających się stężeń hormonów w organizmie. Każdego dnia kobieta powinna być świadoma, w jakiej fazie cyklu się znajduje, jak to oddziałuje na jej zdrowie i samopoczucie. Każdego dnia para małżeńska powinna być świadoma, czy w wyniku współżycia mogą począć dziecko. Metody te przybliżają nam wiedzę na temat płodności, która opiera się na zrozumieniu przez kobietę „mowy" jej własnego ciała.

Aktualności

Kalendarium Wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Logowanie

Jeżeli jesteś Doradcą lub uczestnikiem Studium - prosimy o rejestrację. Podaj imię i nazwisko w celu weryfikacji.