Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

Diecezji Legnickiej

Diecezja Legnicka

 

herb diecezji PNG

Duszpasterstwo Rodzin

 

Jesienne spotkanie doradców życia rodzinnego

Doradcy posługujący w Diecezji Legnickiej spotykają się dwa razy w roku na zjazdach szkoleniowo-formacyjnych. Tegoroczne jesienne spotkanie odbyło się w dniach 9-10 października w Piotrowicach. Był to czas na wspólną modlitwę, słowo Boże i rozmowy. W czasie spotkań doradcy życia rodzinnego mogą również wysłuchać ciekawych wykładów, które wspomagają ich w pracy w poradniach rodzinnych.

 

Podczas pierwszego dnia, doradcy powtórzyli ważne zagadnienia z encykliki Pawła VI „Humanae vitae”, adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Familiaris Consortio” oraz zagadnienia z zakresu naturalnych metod rozpoznawania płodności. Był to czas wspólnej pracy w grupie i dyskusji. Następnie wszyscy uczestniczyli we Mszy św., którą odprawił duszpasterz rodzin ks. dr Bogusław Wolański. Na zakończenie dnia obejrzeliśmy polski film pt. „Serce, serduszko”.

 

Drugi dzień spotkania rozpoczął się od wspólnej Eucharystii. Po niej wszyscy doradcy obecni na spotkaniu wysłuchali ciekawego wykładu, który poprowadził legnicki lekarz dr Artur Zięba. Wykład zatytułowany: „Odpowiedzialne rodzicielstwo w ujęciu interdyscyplinarnym” rozpoczął się od przypomnienia najważniejszych kwestii antropologii chrześcijańskiej i kilku fragmentów z Pisma Świętego oraz cytatów świętych na temat stworzenia człowieka, ludzkiego ciała i miłości. Następnie prelegent podjął zagadnienia dotyczące ludzkiej płodności i seksualności, dokładnie omawiając fizjologię mężczyzny i kobiety. Doktor Zięba podjął również kwestię aktu małżeńskiego, niepłodności oraz antykoncepcji. Szczególny nacisk położył na zasady działania antykoncepcji hormonalnej, ryzyko i konsekwencje, jakie ona niesie. Na koniec, omówione zostały metody rozpoznawania płodności, które dla wszystkich doradców życia rodzinnego były tylko przypomnieniem.

 

Szczególnym gościem sobotniego spotkania był biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Ksiądz Biskup przedstawił doradcom zagadnienia dotyczące stworzenia człowieka na obraz i podobieństwo Boże. Wyjaśnił również na czym polega Boży zamysł względem człowieka, jaka jest Boża koncepcja względem każdego z nas, jak grzech wpływa na ludzie czyny i jak odciąga on człowieka od zamysłu Boga. Na zakończenie podkreślił, że pełnię człowieczeństwa możemy znaleźć tylko w Chrystusie. Swoją prelekcję oprał o dwa opowiadania o stworzeniu człowieka, które znajdują się w Piśmie Świętym (Rdz 1,26-27 i Rdz 24b-25). Dla wszystkich był to bardzo owocny i cenny wykład.

 

Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą i kolacją, a doradcy rozjechali się do swoich domów i do parafialnych oraz specjalistycznych poradni rodzinnych, gdzie posługują.

 

Dominika Warmuz

diecezjalny doradca życia rodzinnego

Aktualności

No result...