Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

Diecezji Legnickiej

Diecezja Legnicka

 

herb diecezji PNG

Duszpasterstwo Rodzin

 

Wiosenne spotkanie Doradców Życia Rodzinnego

Czym jest uzależnienie i jak pomóc osobie uzależnionej, to temat warsztatów w których wzięli udział doradcy życia rodzinnego diecezji legnickiej. Spotkanie odbyło się w Lwówku Śląskim w dniach 17-18 kwietnia. Problem uzależnień coraz częściej pojawia się w poradniach rodzinnych, do których trafiają zaniepokojeni bliscy, jak i sami uzależnieni. Alkohol, narkotyki, hazard, sieć, zakupy – to najpopularniejsze uzależnienia, z którymi borykają się rodziny. Współcześnie jednak można już wyróżnić ok. 50 różnych uzależnień. Są wśród nich również zupełnie nowe uzależnienia, które określa się wprost mianem uzależnień XXI wieku.

W czasie spotkania doradcy dowiedzieli się czym jest uzależnienie, jakie są pierwsze objawy uzależnienia, jak prowadzić rozmowę z osobą uzależnioną  oraz z jej bliskimi. W małych grupach wypracowali również sposoby rozmowy z osobą uzależnioną. Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że problem uzależnień dotyka coraz większej liczby osób. Warsztaty na pewno pomogły im uporządkować wiedzę, obalić pewne mity, a przede wszystkim nabyć umiejętności prowadzenia rozmów z osobami uzależnionymi, jak zmotywować ich do podjęcia leczenia oraz jak rozmawiać ze współuzależnionymi – czyli osobami, które żyją razem z osobą dotkniętą tym problemem. Uzależnienie to choroba niezawiniona i może prowadzić do śmierci. Alkoholizm to choroba o dużym znaczeniu społecznym. To utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Warsztaty prowadziła terapeutka z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień pracująca z uzależnionymi i współuzależnionymi w Legnicy.

 

Dominika Warmuz

Diecezjalny Doradca Życia Rodzinnego

 

Zdjęcia

Aktualności

No result...