Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

Diecezji Legnickiej

Diecezja Legnicka

 

herb diecezji PNG

Duszpasterstwo Rodzin

 

„Jaś” w Energetyku

   W dniu 15.04.2015 roku możliwość zapoznania się z „Jasiem” mieli uczniowie Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy. Na zaproszenie pani Heleny Sokołowskiej, katechetki, szkołę odwiedziła wraz z Jasiem Agata Szymkowiak z Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Legnickiej.

   Odbiorcami Programu tego dnia byli wyłącznie chłopcy, którzy z zainteresowaniem słuchali faktów o najwcześniejszych etapach rozwoju człowieka, rozwoju każdego z nas.

   W pierwszej części uczniowie mieli możliwość zobaczyć zdjęcia z prenatalnego okresu życia „Jasia” i przekonać się, że już od momentu zapłodnienia mamy do czynienia z człowiekiem, który później jedynie rozwija się i wzrasta. Dowiedzieli się również, jak bardzo wcześnie wykształcają się narządy wewnętrzne i zewnętrzne oraz jak przebiega aktywność dziecka w okresie od poczęcia do narodzin. Utrwalenie i lepsze przyswojenie tych wiadomości było możliwe dzięki pokazowi filmu, podsumowującym przedstawione treści. Materiał filmowy, prócz zdjęć, zawierał także nagrania z badań ultrasonograficznych, na których widać było ruchy, wykonywane przez dziecko w łonie matki. Film również spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Nie pozostawił on wątpliwości, że życie człowieka zaczyna się od momentu poczęcia i już od samego początku należy mu się miłość i szacunek.

   Po obejrzeniu filmu uczniowie mieli możliwość wyrażenia własnych przemyśleń na temat zaprezentowanych treści – ich zadaniem było przygotowanie w grupach plakatów pod hasłem „Kocham życie od poczęcia!”. Chłopcy znakomicie poradzili sobie z zadaniem, tworząc plakaty z bardzo pozytywnym przesłaniem, mimo ograniczonego czasu na ich przygotowanie.

   Na koniec każdy z uczestników zajęć otrzymał model Jasia – dziecka w 10. tygodniu od poczęcia w skali 1:1, który – miejmy nadzieję – będzie im zawsze przypominał o świętości życia od samego jego początku.

 

Zdjęcia

 

A. Szymkowiak

Aktualności

No result...