Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

Diecezji Legnickiej

Diecezja Legnicka

 

herb diecezji PNG

Duszpasterstwo Rodzin

 

Międzypokoleniowe konkursy literackie rozstrzygnięte

 Zakończyły się dwa międzypokoleniowe konkursy literackie  o zasięgu regionalnym związane ze świętowaniem ostatniego etapu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości po trwających 123 lata rozbiorch i  odbudowy polskiej państwowości.

Pierwszy konkurs „Powstańcy śląscy w walce o Górny Śląsk w granicach Polski” miał przypomnieć dążenia niepodległościowe ludu śląskiego, znaczenie powstań śląskich, zwłaszcza trzeciego i międzynarodowych zabiegów dyplomatycznych dla  przyłączenia do Polski ważnych ze względów gospodarczych części Górnego Śląska.

Drugi konkurs „Zapiski z domu rodzinnego – historia narodu pisaną historią rodzin - miał ukazać wysiłek członków rodzin, którzy walczyli o suwerenną Ojczyznę i o bezpieczeństwo swoich bliskich, brali udział w ważnych wydarzeniach historycznych w różnym okresie .

 

Uczestnikami konkusu były osoby w różnym wieku od 10 lat do 80 lat: uczniowie szkół podstawowych i  ponadpodstawowych oraz osoby dorosłe, pochodzące z Chojnowa, Legnicy, Olszyny Lubańskiej, powiatu jaworskiego, legnickiego i zgorzeleckiego. Prace konkursowe miały różne formy: eseju, wspomnienia, wiersza, komiksu, prezentacji multimedialnej.

 

Laureatami konkursu „Powstańcy śląscy w walce o Górny Śląsk w granicach Polski” zostali:

w kategorii uczniów szkół podstawowych: Gabriel Cybulski z Olszyny Lubańskiej za 2 prace - wiersz „Powstańcy Śląscy“ oraz prezentację, Karol Repa z Chojnowa (prezentacja multimedialna pt. „Powrót Górnego Śląska do Polski”), eseje i komiksy: Hanna Górnicka, Szymek Zięba, Arystoteles Kalagasidis z Legnicy,  Maja Bielak i Klaudia Kargul z Chojnowa.

w kategorii młodzieży i dorosłych: Piotr Tłuściak z powiatu jaworskiego, Małgorzata Zięba z Legnicy, Aniela Maciąg, Zofia Maćkowiak z Chojnowa.

 

Laureatami konkursu pn. „Zapiski z domu rodzinnego - historia narodu pisana historią rodzin” zostali:

Hania Barszczyk, Hania Zięba, Piotr i Czesław Wojciechowski, Zofia Maćkowiak, Kazimiera Laskowska, Grażyna Tracz.

 

Nagrodę specjalną otrzymuje zespół ze Społecznego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski z Chojnowa. 

 

Niektóre z prezentacji znajdują się pod adresem:

https://www.youtube.com/watch?v=NZ1RyeeGEmc

https://1drv.ms/w/s!ApRZBMZBFDFaqC7XFj6drdqSbGkN?e=fP9oLi

https://docs.google.com/document/d/1jQ-kY83oDp-1nsEyNTVg8YSNQoRBoL-inPRWdLL7Bcw/edit?usp=sharing

 

Nagrodą w konkursach jest wycieczka krajoznawcza śladami powstań śląskich w dn. 28.05.2022 r. ufundowana przez Fundację Revimine oraz Fundację KGHM Polska Miedź.

fundacja kghm polskamiedz rgb pobrane

 

 

 

Aktualności

No result...