Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

Diecezji Legnickiej

Diecezja Legnicka

 

herb diecezji PNG

Duszpasterstwo Rodzin

 

II Tydzień Naturalnego Planowania Rodziny

Dlaczego nauka Naturalnych Metod Rozpoznawania Płodności (NMRP) to sposób na wychowywanie do miłości odpowiedzialnej? Co wspólnego mają te dwie, z pozoru niezwiązane rzeczy? Miłość odpowiedzialna jawi się jako niedościgniony ideał, a NMRP – to przyziemna sprawa, obserwacje organizmu, mierzenie temperatury itd. Gdzie tu wspólny mianownik?

 

Z łatwością punkt wspólny znajdą ci, którzy sami stosują naturalne metody rozpoznawania płodności w swoim małżeństwie. Ci, którzy potrafią zachować wstrzemięźliwość, gdy wielkodusznie i po roztropnym namyśle decydują, że w danej chwili nie będą starali się powołać na świat potomka. Te żony, które nierzadko z poświęceniem tych kilku cennych minut porannego snu budzą się, żeby dokonać obserwacji i zanotować je. Ci mężowie, którzy mimo różnicy płci, próbują zrozumieć skomplikowane prawidła rządzące kobiecym cyklem. Słowem ci, którzy chcą by ich małżeńska miłość była zgodna z Bożym zamysłem.

 

Jaka jest prawdziwa, odpowiedzialna miłość? Pisał o niej święty Paweł – cierpliwa, łaskawa, nie zazdrości, nie szuka poklasku. Tak kochają się małżeństwa, które zdecydowały pójść niełatwą ścieżką NMRP. Umieją czekać cierpliwie na siebie nawzajem. Umieją być dla siebie wzajemnie łaskawi, wielkoduszni, otwierają swoje serca na nowe życie częściej (stąd przekonanie, że ci, którzy korzystają z NMRP mają więcej dzieci – jest ono faktem, ale przyczyną nie jest zgoła nieskuteczność metod, ale efekt uboczny ich stosowania w postaci poszerzania się horyzontu serca na nowych potomków). To małżeństwa, które szanują się wzajemnie i nie używają siebie jak przedmiotów, ale są dla siebie pomocą w drodze ku zbawieniu. Nie dopuszczają się bezwstydu – ich miłość jest taka, jaką zaplanował Bóg.

 

A ich dzieci? Z pewnością gdy już na starcie poprzeczka jest tak wysoka, nie jest im łatwo osobę, z  którą chciałyby na zawsze dzielić swoje życie. Ale gdy już ją znajdą – wiele wskazuje na to, że miłość, jaką się nawzajem obdarzą, będzie w istocie odpowiedzialna, piękna i Boża. Taka, jaką mogli obserwować między swoimi rodzicami.

Aktualności

No result...